"Kütahya sırdır."

Tıpkı çinilerin üstündeki sır gibi altında binlerce deseni saklar Kütahya.... Anadolu'nun bu bereketli toprağı ve bu toprağın üstü keşfedilmeyi bekleyen sırlarla doludur. Kütahya bir "sır"dır bilinmeyi, çözülmeyi bekleyen. 
 
İşte 360 Kütahya Projesi, bu "sır"rın çözümü için gerekli ipuçlarını vermeyi, gizem dolu evrenine giden yolda rehber olmayı ve keşfedilecek muazzam büyüklükteki bu "sır"lı şehre, ışıklar tutmayı hedeflemektedir. Kütahya Valiliği'nin öncülüğünde İl kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce yürütülen ve Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirilen 360 Kütahya Projesi, tarih, bilişim ve görsel sanatların modern yaklaşımlarını sentezleyen bir yöntemle topyekun Kütahya’yı anlatmaktadır. Bu projeyle Kütahya’nın tarihsel, kültürel ve mimari zenginliklerinin kılcal damarlarında var olan bütün "sır"lı dokularının “MR”ı çekildi. Üç boyutlu derinlik hissi veren panoramik fotoğraflarla oluşmuş görsel medya uygulamaları ve inovatif video teknolojileri kullanılarak, tescilli bütün taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları kayıt altına alındı. Toplamda 3500 plan ve yaklaşık 310.000 kare fotoğrafın işlenmesiyle oluşan 360 Kütahya Projesi, dünyada kentsel bağlamda yapılmış olan en büyük sanal görselleştirme çalışmasıdır.
 
360 İnteraktif içeriğin sunulduğu web sitesi ise son derece gelişmiş web modülleri ve bileşenleriyle tasarlandı. Bu web sitesi akıllı tasarıma sahiptir ve  kullanıcı dostudur. Kullanıldığı işletim sisteminin diline ve ekran çözünürlüğüne göre kendisini uyarlayabilmektedir. Ayrıca, mobil platformlar ve sosyal medya ağlarıyla uyumlu ve etkileşimli çalışabilmektedir. Kullanıcı, bir lokasyonda sanal olarak gezerken, gezdiği yerin küresel konum bilgisini ve bakış yönünü Google harita üzerinde eşzamanlı olarak görebilmektedir. Ayrıca derlenen bazı panoramalar Google Earth yazılımıyla entegre edilerek küresel anlamda daha çok insanın projeye erişimi sağlanmaktadır. Web içeriğinde sunulan hava panoramaları, Kütahya'yı havadan izleme imkanı vermektedir. 360 video panoramalar ile şehrin ana caddeleri sanki oradaymışçasına gezilebilmektedir. Yüksek çözünürlüklü uzakları yakınlaştıran ve teleskopik bir bakış imkanı sunan  detaylı panoramalarla şehir merkezleri daha ayrıntılı görülebilmektedir. Bütün bu teknolojik özelikleriyle proje, genç kuşaklar üzerinde tarih bilincinin üretilmesinde kültür sanat ve bilişim teknolojilerinin rolünü eğlendirici tarzda işleyebilmekte ve farkındalık yaratmaktadır. İnternetten kolaylıkla erişilebilen sanal bir gezi rehberi gibi ziyaretçilere seyahat öncesi simülasyon ortamı hazırlamaktadır. Proje, görsel ve yazınsal muhtevayı birlikte modelleyen doyurucu yapısıyla insanlara rehber olmaktadır. Böylelikle proje konusu ile işlenen içeriğin, bütün dünyada gittikçe artan internet erişimi kanalıyla milyarlarla ifade edilen geniş kitlelere ulaştırılmasını temin etmektedir.
 
360 Kütahya Projesi ile görselleştirilen bu muazzam birikim, Kütahya’ da hayatın ve sanatın geçmişten günümüze yaşadığı serüvene, taşıdığı sırra tanıklık etmektedir.

PROJEYE KATKIDA BULUNANLAR
 
Kütahya Valisi-Kenan ÇİFTÇİ
Proje Sahibi-İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına Zülkarni YELDEMEZ
Koordinatör-Metin SELÇUK-Kütahya Vali Yardımcısı
Koordinatör Yardımcısı-Metin TÜRKTÜZÜN-Kütahya Müzesi Müdürü
 
DANIŞMANLAR :
 
Emine TUMBULOĞLU-İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı
Doç.Dr. Levent MERCİN-Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Yrd.Doç.Dr. Eyüp GÜLBANDILAR-Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Seher A. DUĞAN-Sanat Tarihçi-Kütahya Müzesi Müdürlüğü
Tuğba B. ŞİMŞEK-Arkeolog-Kütahya Müzesi Müdürlüğü 
 
KATKI VERENLER :
 
Uğur SOYLU –İl Kültür Turizm Müdürlüğü Saymanı
Logo Tasarımı: Hüseyin Murat ÇELİKER
 
YAPIM :

Ceren Tanıtım Organizasyon ve Tic. Ltd. Şti